Proč nebydlet ve svém?


Řešit v dnešní době bydlení není jednoduché. Snad každý si dokáže představit že bydlí ve svém vlastním domě nebo bytě, ale koupit dnes nemovitost je velice drahá záležitost. Podražily natolik, že mnoho lidí si nákup raději rozmyslelo. Nejen dnes, ale i v minulosti si lidé většinou na financování bydlení brali hypotéky. Banky jim umožnily koupit, zrekonstruovat nebo postavit bydlení. Jenže i podmínky pro získání hypotéky byly volnější než dnes, a úroky byly mnohem nižší. I přes spoustu velkých překážek ale zájem o vlasní bydlení příliš neklesá.

budova banka

Aby si někdo mohl zažádat o hypotéku, nesmí mít jiné finanční závazky. Každá měsíční splátka navíc žadateli snižuje skóre, které si každá banka vyhodnocuje. Čím vyšší skóre budete mít, tím máte vyšší šanci že hypotéku získáte. Je jasné že nesmíte mít exekuce, ani nesmíte být v insolvenci či hned po jejím skončení. Banky si prochází registry, a pokud by vás v některém z nich našla, je jasné že vám žádost zamítne.

Účelem hypotéky je pořízení bydlení. Můžete si vybrat zda budete stavět, kupovat či rekonstruovat. Co se týče rekonstrukce, u ní může být problém s tím, že nikdy předem nevíte, co všechno se uvnitř skrývá. Můžete tak narazit na spoustu nepříjemností, které vám mohou práce pořádně ztížit. Proto raději volte nákup hotového domu a nebo nákup pozemku a stavbu novostavby.

dům bungalov

Pokud nemáte dostatek financí, nejspíš budete o hypoteční úvěr žádat i vy. A pokud víte že nejspíš nebudete pro banku dostatečně bonitní, můžete si zkusit požádat o schválení nebankovní hypotéky. Je to stejný produkt, jen jej neposkytuje banka ale nebankovní společnost. I ta bude chtít záruku toho že budete řádně splácet své závazky a že se nestane, že byste splácet přestali. Hrozila by pak exekuce a v krajním případě by se nemovitost musela prodat, aby společnost získala svoje peníze zpět.