Vlastní vodohospodářství

Studna

Jestliže žijeme na vesnici a máme možnost mít vlastní studnu, tak je rozhodně výhodné toho využít. Samozřejmě ne všude je to možné, protože na daném místě může být málo podzemní vody, takže by to ani nemělo smysl. Ze začátku musíme počítat s tím, že pořizovací cena je celkem vysoká, protože udělat vrt není jen tak. Ovšem potom ho můžeme používat desítky let a při tom stačí sem tam vyčištění dna.

pohled ze studny

Hlavním důvodem jsou především úspory. Touto vodou totiž můžeme zalévat zahradu, splachovat záchod, prát a využívat k mnoha dalším věcem. Samozřejmě dá se využívat i jako pitná, ale zde jsou podmínky přísnější a musíme mít laboratorně potvrzeno, že je vše opravdu v pořádku. K jejímu využívání nemusíte rozhodně chodit s vědrem a zvedat ho pomocí kliky. Stačí totiž zakoupit a namontovat domácí vodárnu. Ta vodu čerpá do své nádoby a následně je pod tlakem dopravována na všechna místa, kam potřebujeme. Pokud máte o studnu zájem, tak průzkumný vrt cena se rozhodně vyplatí, protože zjistíme, jak na tom naše lokalita vlastně je.

Čistírna

Znečištěná voda nejčastěji odchází do veřejné kanalizace, protože je to nejsnadnější způsob. Stéká se ve velké čistírně odpadních vod. Zase zde platí, že ne všichni mají možnost připojit se na tuto síť. Proto můžeme mít vládní čistírnu. Ty dnešní jsou na velmi vyspělé úrovni, takže vodu můžeme hezky recyklovat. Jakmile projde tímto zařízením, tak se dá zase znovu použít. Sice už není vhodná jako pitná, ale můžeme s ní klidně bez obav splachovat a zalévat.

dívka u studny

Díky tomu ušetříme vodu, takže se můžeme těšit z finanční úspory. Taková kombinace vlastní studny, a ještě k tomu čistírny je sice větší počáteční investicí, ovšem to budoucna se vrátí, takže dává smysl. Samozřejmě pro vybudování obou těchto sytému platí jistě normy, takže je výhodné obrátit se na odborníka, který vypracuje kompletní projekt, podle kterého budeme následně budovat.