Existuje skutečně hypotéka bez doložení příjmu?

Sehnat vlastní bydlení je pro mnoho lidí čím dál tím těžší. Jeho ceny rostou, zatímco inflace snižuje koupěschopnost běžného člověka. A spolu s tím se zpřísňují i podmínky pro schválení hypotéky. Je proto pochopitelné, že lidé hledají takovou, aby měli alespoň šanci ji získat. Jednou z těch oblíbených je i hypotéka bez doložení příjmu, poskytovaná nebankovními společnostmi. Její výhodou, jak již z názvu vyplývá, je to, že není potřeba dokládat, kolik v domácnosti měsíčně vyděláme. A to je něco, co v dnešních časech vysoké inflace a rostoucích cen rozhodně potřebujeme. Znamená to totiž, že na ni dosáhne mnohem více lidí.

podpis hypoteční smlouvy

Mnoho z nich si však neuvědomuje, jaká rizika tím na sebe berou. Proto, že věřte, že podmínky nejsou ani zdaleka tak příznivé, jak se mohou jevit. Jistě, skutečně nemusíte dokládat, kolik vyděláváte a zda máte stálé zaměstnání. Problém je v tom, že si stále potřebuje zajistit, že skutečně budete svůj dluh splácet. A metody rozhodně nejsou dvakrát příjemné.

splácení hypotéky

Jednou z nich jsou vysoká penále za neplacení, která mohou váš dluh značně zvýšit. V podstatě tedy platí, že pokud nebudete moci byť jen jednou zaplatit, máte vážný problém. Pojištění proti neschopnosti splácet zde obvykle nabízeno není.

Dále je zde fakt, že mnohé z těchto typů hypoték fungují na takzvaném „americkém způsobu“. Jednoduše řečeno, nemovitost, kterou si za poskytnuté peníze koupíte, je majetkem poskytovatele až do chvíle, než svůj dluh plně uhradíte. Jistě, můžete ji běžně využívat, avšak pokud nebudete platit, bude dům zkrátka prodán v aukci a peníze využity na srovnání vašeho dluhu. A nesmíme zapomínat, že se nejedná o malé peníze.

To vše je dobré vědět, než se pro tento typ hypotéky rozhodneme. Vždy se vyplatí si důkladně přečíst nejen celou smlouvu, ale také veškeré podmínky, abyste pak nebyli překvapeni. Třeba totiž zjistíte, že to pro vás není ideální řešení. A na to je dobré přijít dříve, než později.