Co vám hrozí, když budete ruční výkopové práce provádět sami

Úpal a úžeh – na toto se často zapomíná. Příliš dlouhý pobyt na slunci, například po dobu několika hodin ručních výkopových prací bez pokrývky hlavy, může způsobit jak přehřátí organismu (úpal), tak i postižení mozkové tkáně (úžeh), a následky těchto problémů jsou velice nepříjemné. Mohou vás vyřadit ze hry na několik dnů.

výkopové práce

Zlomeniny a pohmožděniny – když vám spadne krumpáč na nohu nebo spadnete do výkopové jámy, přivodíte si zlomeniny kůstek chodidla či lýtkové kosti, vykloubení kotníku nebo natažení vazů v koleni či rupturu kolenní čéšky. Úrazů se při zemních pracích vyskytuje celá řada a postihují zejména nepřipravené amatéry, kteří podceňují situace a přeceňují své schopnosti. Je zde velmi zásadní zejména psychická odolnost a kondice, kterou mají profesionálové „v malíčku“, zatímco amatér nebývá na takovéto situace připraven.

ruční nářadí na výkopové práce

Úraz elektrickým proudem – stalo se vám někdy, že jste na zahradě kopali jámu pro sázení stromku a narazili jste při tom na elektrický kabel? Většinou bývají kabely pod zemí označené a zajištěné pískem a cihlami, ale ne vždy se toto dodržuje a na některých místech může být kabeláž položena proti předpisům. Profesionálové to ví a dávají si pozor, protože přeseknutí kabelu může mít pro neopatrného jedince opravdu fatální následky.

Chřipka – někteří lidé se mohou pochlubit perfektním zdravím a imunitním systémem i v pokročilém věku, ovšem jakmile se objeví nějaká stresující situace, imunitu to může natolik oslabit, že onemocníte. K oslabení imunity dochází i u netrénovaných jedinců, jestliže musí odvést po dočasnou dobu extrémní fyzický či psychický výkon. Jinými slovy, pokud nejste zvyklí držet krumpáč a lopatu v ruce a musíte rázem vykopat základovou jámu pro oplocení pozemku o délce šedesáti metrů, může vás to doslova složit do postele minimálně na týden.